Lustra sferyczne, czyli szeroki kąt widzenia

Wybierając się na zakupy do hipermarketu można zobaczyć stosunkowo często przymocowane do sufitu półkoliste lustro. Z pozoru może ono sprawiać wrażenie elementu dekoracyjnego, jednak w rzeczywistości pełni zupełnie inną, kontrolną funkcję.

Podobnie jak ludzkie oko ukształtowane w formie kulistej gałki jest w stanie objąć przestrzeń o szerokim kącie, podobnie kuliste i półkuliste lustra odbijają znacznie większy kąt widzenia niż płaska tafla. Każdy, kto uważał w szkole na lekcjach fizyki omawiających odbijanie promieni świetlnych od powierzchni wklęsłych i wypukłych wie, dlaczego właśnie tak się dzieje. Zastosowanie tego typu rozwiązań bywa bardzo szerokie. Do tych najbardziej znanych i spotykanych należą właśnie wszelkiego typu placówki handlowe, w których lustra sferyczne umożliwiają obserwację wędrujących po sklepie klientów i ich zachowanie, ale również pozwalają na kontrolę pracowników.

lustra sferyczne Lustra sferyczne mają szeroki zastosowanie - można spotkać je m.in. w sklepach oraz halach przemysłowych

Zaletą luster sferycznych jest możliwość obserwowania kilku ciągów pieszych jednocześnie, a jeśli takie rozwiązanie uzupełni się kamerą monitoringu, która filmuje obraz w lustrze i przekazuje go do centrali to jest to jeden z najlepszych systemów ochrony przed złodziejami i wandalami. W ten sposób poza złapaniem nieuczciwego klienta na gorącym uczynku można mu jeszcze przedstawić dowód w postaci nagrania z kamery.

Lustra sferyczne sprawdzają się również w magazynach i halach produkcyjnych, w których ciągi piesze są zasłonięte masywnymi maszynami, albo w procesie produkcji używa się maszyn ruchomych i pojazdów wewnętrznych. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu odbijającej widok otoczenia półkuli można jednocześnie kontrolować trasę swojego przemieszczania się, jak i sprawdzić, w którym miejscu znajdują się inne pojazdy, dźwigi czy urządzenia.

Popularnym zastosowaniem luster sferycznych są skomplikowane i nieregularne skrzyżowania dróg oraz rozjazdy z ograniczoną widocznością. Im bardziej wypukła powierzchnia tym szersze pole widzenia jest w stanie odzwierciedlać. Lustra tego typu są produkowane jedynie z tworzyw sztucznych, bowiem szkło nie może być w taki sposób profilowane. Jest to również jedną z zalet wyrobu, bowiem takie lustra nie tłuką się i mogą przez długi czas funkcjonować nawet w trudnych warunkach.

Copyrights © 2013 -2018 Multiplast