Lustra przemysłowe - trwałość i funkcjonalność

Lustro powszechnie kojarzy się z domową łazienką lub holem i praktycznym wykorzystaniem do kontrolowania własnego wyglądu. W domowych i publicznych toaletach można poprawić makijaż lub fryzurę, a także dokonać drobnych korekt kosmetycznych. W holach, garderobach i korytarzach lustra służą sprawdzaniu stanu ubioru oraz ogólnej prezencji. Wykorzystuje się je również, jako element wystroju optycznie wpływający na wygląd pomieszczenia.

W rzeczywistości jednak zastosowanie luster jest znacznie rozleglejsze, a poza klasycznymi produktami w domach dostępne są także lustra przemysłowe. Chociaż w zasadzie funkcja jednych i drugich bywa podobna, bowiem mają odbijać w swojej powierzchni to, co znajduje się w ich zasięgu, to w rzeczywistości jest pomiędzy nimi sporo różnic.

lustra przemysłowe Lustra przemysłowe zewnętrzne niezbędne są w placach przeładunkowych oraz bazach transportowych

Lustra przemysłowe nie służą do przeglądania się, dlatego nie muszą idealnie odzwierciedlać rzeczywistości, ale powinny cechować się dużą trwałością. Te dwa elementy decydują o tym, że produkuje się je nie ze szkła, ale z tworzywa sztucznego, jakim jest odmiana akrylu. Lustra z tworzyw nie tłuką się, są lekkie i łatwe w kształtowaniu, a przede wszystkim wykazują znaczną odporność na substancje chemiczne, oleje, smary i zmiany temperatur, jednak w dużej płaszczyźnie zniekształcają nieco odbicie. Dla planowanego zastosowania nie jest to jednak szczegół znaczący. Większość luster przemysłowych trafia do hal fabrycznych albo do magazynów, dlatego zgodnie z unijnymi wymogami są one oprawiane w czarno-żółte ramy.

Zależnie od przeznaczenia produkuje się lustra wewnętrzne, montowane w ciągach pieszych magazynów i hal maszynowych, a także lustra zewnętrzne, przydatne zwłaszcza w bazach transportowych i na placach wyładunkowych. Lustro przemysłowe może też stanowić element wyposażenia wózka widłowego lub innego pojazdu transportu wewnętrznego. W specyficznych warunkach bywają przydatne lustra profilowane, sferyczne, w kształcie półkuli lub trójkąta, które obejmują znacznie szerszy kąt przestrzeni.

Poza bezpieczeństwem komunikacyjnym tego typu produkty montuje się również w zakładowych laboratoriach, warsztatach naprawczych, a nawet łazienkach, w których panują surowe warunki, oraz przeznacza do kontroli produktów schodzących z taśmy lub ukrytych części maszyn.

Copyrights © 2013 -2019 Multiplast