Lustra w magazynach a bezpieczeństwo pracowników

Magazyny funkcjonują prawie przy każdym zakładzie wytwórczym, w którym efektem pracy jest konkretny produkt przeznaczony do sprzedaży bezpośredniej lub dalszego przetwarzania. W magazynach przechowuje się gotowe produkty czy półprodukty, stanowiące rezerwę.

Jeśli firma chce utrzymywać sprzedaż ciągłą albo jej zadaniem jest zaopatrywanie innej linii produkcyjnej w zapasy, bywają niezbędne na wypadek różnego typu przerw w pracy, awarii, konserwacji czy innych nieprzewidzianych wypadków. Podobnie przedstawia się kwestia surowców do produkcji, których brak powoduje zatrzymanie linii i straty finansowe. Zależnie od profilu produkcyjnego magazyny mogą mieć różne rozmiary, od niewielkich po gigantyczne hale z tzw. wysokim składem. W większości takich miejsc konieczne jest wsparcie przy pomocy wózków widłowych i transportowych, umożliwiających transportowanie i układanie na wyższych poziomach ciężkich palet. Bezpieczeństwo w takich magazynach często jest sprawą priorytetową.

lustra magazynoweProstokątne lustra magazynowe to jedne z najbardziej popularnych modeli luster przemysłowych

Z uwagi na ograniczenie widoczności w długich alejkach wypełnionych wysoko układanymi produktami wykorzystuje się do tego celu lustra magazynowe. Nie są to typowe lustra szklane, ale wykonane z tworzywa i specjalnych substancji powierzchniowych produkty nietłukące i odporne na zniszczenia. W warunkach warsztatowych ta cecha jest bardzo istotna.

Elementem wyróżniającym lustra magazynowe bywa też standardowe oznakowanie warunkowane europejskimi wytycznymi. Zalicza się do niego obramowanie w żółto-czarne pasy, czyli kolorystyka właściwa dla oznaczeń informacyjnych w przemyśle.

Lustra magazynowe mogą być bardzo różne zależnie od potrzeb i miejsca, które mają wskazywać. Może to być tradycyjna płaska powierzchnia w kształcie koła lub prostokąta, ale lustro magazynowe może też przyjmować kształt trójkąta profilowanego, wycinka kuli lub półkola. Takie produkty umieszcza się w narożnikach, na suficie w miejscu skrzyżowania magazynowych alejek, czy też przy wejściach i wyjściach pozwalając na obserwację ruchu maszyn i wózków. Lustra pozwalają też na obserwację samego składu produktów oraz obecność ewentualnych pracowników na terenie magazynu.

Copyrights © 2013 -2019 Multiplast